e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber Suçlarla Mücadelede Kişisel Verileri Koruma


Siber Suçlarla Mücadelede Kişisel Verileri Koruma

2.e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi, 24 Nisan 2019 tarihinde, Ankara’da, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nda (KVKK) gerçekleştirildi. Etkinliğe, KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, Siber Suçlarla Mücadelede Kişisel Verileri Koruma konulu bir konuşma yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin şunları söyledi: “Bütün her şeyimiz İnternet’te. Sabah kalkıyoruz, fotoğrafımızı çekiyoruz, yüklüyoruz. Yediğimiz yemekleri, oturduğumuz yerleri, bütün her şeyi çekip yolluyoruz, kendi arkadaşlarımıza. Tabii baktığınızda o arkadaşlarınız sizin ne kadar arkadaşınız. Kaç tanesini tanıyorsunuz, kaç kişi sizin gerçekten arkadaşınız ve bu kadar sizin detaylı bilgilerinize sahip olması gereken insanlar mı? Bunu düşünmemiz lazım. Yani verileri her tarafa kendi kendimize yayıyoruz. Sonra diyorlar ki ‘Benim profilim çalındı, benim profilime benzeyen yeni bir hesap açılmış. Benim bilgilerimi kullanıyor.” Bilgilerimizi biz açık bırakırsak, herkese gösterirsek, herkes de kötü amaçlı şekilde kullanabilir. İnternet ortamı o kadar kötü ki iyi amaçlı kullanmayı düşündüğünüz şeyleri kötü niyetli insanlar, çok güzel bir şekilde kullanabiliyor.

Şu anda belirli marka telefon kullananlar, arabalarına geçtiğinde hemen telefondan uyarı gelir. Eve şu kadar mesafe var diye veya arabayı şurada bıraktın diye. Şu an otomatik, her şeyimiz kayıtlı. Geriye dönüp kullandığımız servislere baktığımızda, bütün verilerimiz işlenmiş oluyor. Şu an kaç dakika iş yerinde kaldınız. Kaç dakika hangi kafede takıldınız, bütün her şey mevcut. Bunları korumak için ne yapmanız gerekiyor, bunların kullanmış olduğunuz servisleri sınırlamanız gerekiyor. Eğer kendi kişisel güvenliğinizi istiyorsanız. Ama yok, ‘Ben bütün her şeyi kullanacağım. Oyun da oynayacağım. Gezeceğim de. Herkese fotoğrafımı da göstereceğim. Yemeğimi de göstereceğim. Eğlencemi de göstereceğim.’ diyorsanız, mağdur olma ihtimaliniz çok yüksek olabilir.”

VİDEO: 131
BAŞLIK: Siber Suçlarla Mücadelede Kişisel Verileri Koruma
KONUŞMACI: Erden Şahin – Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü
ETKİNLİK: 2.e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi
TARİH: 24 Nisan 2019, Çarşamba
YER: Kişisel Verileri Koruma Kurumu – Ankara