e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

GALİP ZEREY

GALİP ZEREY

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

ABOUT

İstanbul’da doğdu. 1979 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden ‘Elektronik Mühendisi’, 1981 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden ‘Elektronik Yüksek Mühendisi’, olarak mezun oldu.

1981-1982 yıllarında, Amerikan World Wide Wilcox firmasının, İstanbul Yeşilköy Atatürk Havaalanı haberleşme sistemlerinin kurulumu ve eğitimi projesi ile İstanbul Selimiye Kışlası Birinci Ordu haberleşme sistemleri (Marmara Denizi etrafında) kurulumu ve eğitimi projelerinde çalıştı.

1982-1983 yıllarında askerlik görevini yedek subay olarak 16 ay, Ankara Mamak Muhabere Okulu Öğretim Kurulu’nda elektronik ve bilgisayar öğretmeni kadrosu ile yaptı.

1983-2004 Yılları arasında, İstanbul’da, Fransa merkezli ve ortakları France Telecom, NEC ve Motorola olan, Bull Bilgisayar Teknoloji A.Ş. firmasında mühendis ve yönetici olarak çalıştı. Bu görevi süresince; İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda ve Norveç’te uluslararası bilgisayar eğitim merkezlerinde bilgisayar donanımı, yazılımı, işletim sistemi ve bilgisayarlararası haberleşme konularında eğitim aldı.

Bull Bilgisayar Teknoloji A.Ş.’deki görevinde, teknik servis hizmetleri, satış ve pazarlama destek konularında yönetici olarak;

IT ve Telekom ihalerinde teklif hazırlama, fiyat belirleme, ihaleyi kazandıktan sonra, yurt dışında fabrika üretimlerini yerinde denetleme, Türkiye’ye nakli, gümrükten çekilmesi, yurt içinde nakli ve teslimi, sistemlerin kurulması, yazılımların yüklenmesi, test edilmesi, teslim edilmesi ve kabulun yapılması, garanti döneminde ve garanti dönemi bitimince ücretli teknik destek verilmesi, sistemlerin büyütülmesi-güncellenmesi (Update, upgrade) konularında 20 yıl 6 ay çalıştı.

En son Bull Bilgisayar Teknoloji A.Ş Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda idi.

27 Ekim 2004 tarihinde ilgili Bakan önerisi, Bakanlar Kurulu kararı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı onayı ile 5 yıl için Telekomünikasyon Kurumu Kurul Üyeliğine atandı.

10 Mayıs 2005 tarihinde Telekomünikasyon Kurulu tarafından Telekomünikasyon Kurulu II.Başkanı seçildi.

27 Ekim 2009 tarihinde, ilgili kanun gereği, Kurul Üyeliği ve II.Başkan görevi sona erdi.

29 Ocak 2010 tarihinde, ilgili Bakan önerisi, Bakanlar Kurulu kararı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı onayı ile ikinci kez 5 yıl için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kurul Üyesi olarak seçildi.

28 Şubat 2010-28 Mayıs 2010 tarihleri arasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı ile, Kurul Üyeliğinin yanısıra Kurul II.Başkanı olarak da görev yaptı.

29 Ocak 2015 tarihinde, ilgili kanun gereği, Kurul Üyesi görevi sona erdi.

Bu görevleri süresince de; yurt dışı ve yurt içinde ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim’ konularında çeşitli toplantılara katıldı.

6 Nisan 2016 tarihinde, üçlü kararname ile, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak göreve başladı.

6 Nisan 2016 tarihinde, ayrıca Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. de ‘Yönetim Kurulu Üyesİ’ olarak göreve başladı.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

SESSION

15-Mar-2018 09:50-10:10