e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Suat BAYSAN

Suat BAYSAN

Acmena Yönetim Kurulu Başkanı

ABOUT

Suat Baysan 1954’te Adana’da doğdu. Lise eğitimini Adana Yeni Lise’de tamamladıktan sonra, 1977’de University of Manchester’dan Onur Derecesi ile Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu.

International Institute for Management Development (IMD, İsviçre) ve Management Centre Europe (MCE, Belçika) kurumlarından üst düzey yönetim bilimleri sertifikaları aldı.

İş hayatına Netaş’ta tasarım mühendisi olarak başladı. Ar-Ge bölümünde Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı bu süre zarfında Türk markalı Telekom ürünlerinin tasarımı, pazarlaması ve Kanada Nortel yazılım geliştirme bölümünün İstanbul biriminin kurulumu gerçekleşti. Görevine Telekom, Savunma, Bilgi Teknolojileri ve Enerji pazarını kapsayan Satış, Pazarlama, Ürünler ve Servisler’den Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak devam etti. Coğrafi alan sorumluluğu 25 ülkeyi kapsayan geniş bir alan çerçevesinde; Doğu Avrupa, Romanya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Ortadoğu, İran, Irak, Suriye, Afrika, Cezayir, Fas, Nijerya, Bağımsız Devletler Topluluğu Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Asya’ya Pakistan, Bangladeş, kadar genişledi. Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Azerbaycan’daki ortak işletmelerin yönetim kurullarında görev aldı.

1999’da Cisco Systems Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı, 6 yıl boyunca bu görevde kalarak Cisco’yu Türkiye’de pazar lideri konumuna getirdi. Üniversitelerde Cisco Network Academy’nin kurulmasına öncülük etti. E-Dönüşüm sürecinin Türkiye’de farkındalığının arttırılmasını gündemde tutarak birçok kurum ve kuruluşta sistemin uygulanmasında etkin rol aldı.

Kariyerine Teknoloji Holding’de CEO olarak devam etti. Grubun yapılandırılması, Ar-Ge süreçlerinin tanımlanması, birleşme ve satın almalar üzerine çalıştı. Bu dönemde Inteltek hisselerinin Intralot Yunanistan’a (İddaa) satılmasını yönetti. Grubun Mısır, İran ve ABD’deki teknoloji faaliyetlerini yürütecek şirketlerin kurulumunu gerçekleştirdi.

2005’te, Telekom, yenilenebilir enerji, savunma ve Ar-Ge alanlarına yönlendirilmesi amacıyla Anel Grup’a katıldı. Grup şirketlerinden Innova’nın Türk Telekom’a satılması, Solectron Türkiye’nin Grup bünyesine alınması ve Türkiye’nin ilk Güneş Paneli üretim fabrikası kurulumunu yönetti. Azerbaycan, Katar ve Suudi Arabistan’daki telekom faaliyetlerini yürütecek şirketlerin kurulumunu gerçekleştirdi.

2011 yılında Acmena Teknoloji Yönetim ve Yatırım şirketinin kurucu ortağı olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Acmena, Samsung Türkiye’nin dış ilişkilerinin 5 yıl boyunca yürütülmesine ve Fatih projesi ile 4.5G ihale süreçlerine katkı sağlamıştır. Samsung Kore ile Risk Yönetimi ve Kurumsal Sorumluluk projelerine yürütücü olarak destek olmuştur.

2017 itibari ile Acmena Sayısal Dönüşüm metodolojisi temelli ürün ve bilgi ile Uluslararası ve Türk şirketleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. 5G, E4.0 gibi konularda proje geliştirmektedir. Tübitak Üniversite Sanayi İşbirliği kapsamında Okan Üniversitesi ile birlikte geliştirilen Yapay Zeka ile enerji yönetimi projesi devam etmektedir. Projenin patent başvurusu kabul edilmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi, İleri Teknoloji Araştırmaları Vakfı’nın (ITU-ETA) kurucuları arasında yer aldı ve Türkiye’de ilk Tüm Devre Tasarımını gerçekleştirildi. Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı’nın (TBMV) Yönetim Kurulu’nda Türkiye’nin ilk Bilim Müzesi’nin kurulmasına katkı sağladı.

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) başkanlığı, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye Bilişim Sanayiciler Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyeliği yaptı.

Halen Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu’nda görevini sürdürmektedir, Kamu ve Tübitak projelerinde yer almaktadır.

İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu Belgin Baysan ile evlidir ve iki yetişkin çocukları vardır.

SESSION

14-Mar-2019 13:30 – 13:50