e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Güvenlik Açıklarının Giderilmeyen Eski tıbbi cihazlar, Siber Saldırıya Maruz Kalabilir


Güvenlik Açıklarının Giderilmeyen Eski tıbbi cihazlar, Siber Saldırıya Maruz Kalabilir

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

Privia Security Kurucu Ortağı ve Beyaz Şapkalı Hacker Eyüp Çelik, Tıbbi Cihazlar ve Siber Güvenlik konulu bir sunum yaptı. Çelik, tıbbi cihazlarda tanımlanmış riskleri şu şekilde sıraladı:
– Zararlı yazılımların bulaştığı ağa bağlı tıbbi cihazlar
– Hastanelerde bulunan kablosuz ağ teknolojisini kullanan ve hasta verilerini bulunduran mobil cihazları hedefleyen zararlı yazılımlar
– Hastanelerdeki kritik cihazlara erişim için tasarlanmış yazılımlardaki parolaların kontrolsüz olarak dağıtılması veya varsayılanda bırakılması
– Eski tıbbi cihaz modellerinin ilgili güvenlik açıklarının gideril(e)memesi
– Tıbbı cihazlar ve ağların güvenlik yazılımı güncellemelerinin yapıl(a)maması

VİDEO: 191
BAŞLIK: Güvenlik Açıklarının Giderilmeyen Eski tıbbi cihazlar, Siber Saldırıya Maruz Kalabilir
KONUŞMACI: Eyüp Çelik – Privia Security Kurucu Ortağı ve Beyaz Şapkalı Hacker
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara