e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Tıbbi Cihazlar İnsanları Hayata Bağladığı İçin Siber Saldırı Altında Dahi Kapatılamıyor


Tıbbi Cihazlar İnsanları Hayata Bağladığı İçin Siber Saldırı Altında Dahi Kapatılamıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

Trend Micro Kamu Teknik Lideri Burak İnce, Sağlık Sektöründe Siber Güvenlik konusunu anlattı. Sağlık sektöründe yaşanan ve bilinen en büyük siber saldırı vakalarının örneklerini veren İnce, 2017’deki Wannacry saldırısı, Boston Children’s Hospital olayı, 2019’daki medjacking ve Magellan Health olayları ve 2015’teki Blue Cross sızıntısından bahsetti. Sağlık sektöründeki en büyük tehditlerden birisinin, insanları hayata bağlayan tıbbi cihazların, siber saldırı altında kapatılamaması olduğuna değindi.

VİDEO: 190
BAŞLIK: Tıbbi Cihazlar İnsanları Hayata Bağladığı İçin Siber Saldırı Altında Dahi Kapatılamıyor
KONUŞMACI: Burak İnce – Trend Micro Kamu Teknik Lideri
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara