e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Kriptografik Açıdan Kişisel Verileri Koruma


Kriptografik Açıdan Kişisel Verileri Koruma

e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi, 25 Ocak 2018’de, Ankara’da, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) himayesinde gerçekleştirildi. Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2. Başkanı Cabir Bilirgen moderatörlüğünde gerçekleştirilen zirvenin ikinci oturumunda alanında uzman kişiler yer aldı.

Etkinlikte, kişisel verileri koruma uzmanlarının yanı sıra bu alanda faaliyet gösteren siber güvenlik firmalarının temsilcileri ve hukukçular, konuyu pek çok farklı açıdan ele aldı. İlki düzenlenen zirvede protokol, konuşmacılar, sponsorlar, basın mensupları ve konuyla ilgili ziyaretçiler de katıldı.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mert Özarar etkinlikte kriptografik açıdan kişisel verileri koruma konusunda konuşmasını gerçekleştirdi. “Şifreleme yapmadan kişisel verileri korumayı düşünmemiz mümkün değil” diyerek, kriptolojinin kişisel verileri korumadaki önemine konuşmasında vurgu yaptı. Mert Özarar konuşmasına şu sözlere de yer verdi: ‘’Siber güvenlik kriptolojiyi de kapsıyor. Bu alanın üstat kişilerinden olan Needham ve Lampson’ın dediği gibi ‘Ben bir soruyu kriptolojiyle veya bir problemi kriptolojiyle sadece tek başına çözerim diyorsanız ya problemi anlamamışsınızdır ya da kriptolojiyi’. Şifreleme olmadan kişisel verileri koruma kavramını düşünmemiz söz konusu bile değildir.’’

VİDEO: 315
BAŞLIK: Kriptografik Açıdan Kişisel Verileri Koruma
KONUŞMACI: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mert Özarar
ETKİNLİK: 1. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi
TARİH: 25 Ocak 2018, Perşembe
YER: Green Park Otel – Ankara