e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Salgında Artan İnternet Bağlantısı Sayısı, Siber Güvenlik Risklerini de Beraberinde Getiriyor


Salgında Artan İnternet Bağlantısı Sayısı, Siber Güvenlik Risklerini de Beraberinde Getiriyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

Etkinliğin açılış konuşmacılarından Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, salgının başladığı mart ayından bu yana 3 milyon eve internet bağlantısı yaptıklarını ve günlük 40-50 bin yeni bağlantı talebi aldıklarını ifade etti. Kıraç, bağlantı miktarı arttıkça, siber güvenlik risklerinin de buna bağlı olarak arttığının altını çizdi.

VİDEO: 177
BAŞLIK: Salgında Artan İnternet Bağlantısı Sayısı, Siber Güvenlik Risklerini de Beraberinde Getiriyor
KONUŞMACI: Yusuf Kıraç – Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara