e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber Güvenlik Tehditleri ve Siber Risk Sigortası


Siber Güvenlik Tehditleri ve Siber Risk Sigortası

14 Mart 2019 tarihinde Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Merkez Yerleşkesi’nde gerçekleşen 3.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’ne, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Genelkurmay MEBS Bşk. Hv. Tuğg. Alper Ketencioğlu, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, TSK Siber Savunma Komutanı Albay Can Sert, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve sektör temsilcileri katıldı.

3.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde “Siber Güvenlik Tehditleri ve Siber Risk Sigortası” başlıklı bir sunum yapan AON Türkiye CEO’su Selda Oknas özetle şunları söyledi: “Bugün konuşulan konulara ilaveten siber riskler transfer edilebiliyor mu? Siz bütün önlemleri aldıktan sonra bunları bir sigorta şirketine transfer edebilir misiniz? Bunlardan bahsedeceğim.

Siber risklerin evrimine bakacak olursak Avrupa’daki veri gizliliği kanunundan sonra ülkemizde de bir veri ihlalini 72 saat içinde bildirmemiz gerekiyor. Bir de şeffaflık var. Gizli ve mahrem tutamıyoruz. Bildirmemiz gerekiyor. Cezalar arttı. Bu cezalar Avrupa’da cironun yüzde 4’ünden başlayıp maksimum 20 milyon Euro’ya kadar çıkabiliyor. Türkiye’de de KVKK 5 bin TL’den başlayıp bir milyon TL’ye kadar ceza kesebiliyor.

Tüm bu durumlar için Siber Risk Sigortası var. Diğer sigorta ürünleri de siber riskleri kapsayacak şekilde bazı genişletmelere sahip. Fakat asıl önemli olan çalışanlar. Daha ilk günden her yeni çalışanın bu konularda eğitilmesinde fayda var. ”

VİDEO: 101
BAŞLIK: Siber Güvenlik Tehditleri ve Siber Risk Sigortası
KONUŞMACI: Selda Oknas – AON Türkiye CEO’su
ETKİNLİK: 3.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 14 Mart 2019, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara