e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Türkiye’de Neden Bulut Sistemi?


Türkiye’de Neden Bulut Sistemi?

Ankara’da 15 Mart 2018 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde gerçekleştirilen 2.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Siber Güvenlik Araştırmacısı Kayra Otaner, “Bulut Bilgi Güvenliği ve Meltdown & Spectre” üzerine konuşmasını gerçekleştirdi.

Siber Güvenlik Araştırmacısı Kayra Otaner, bilgi güvenliğinin bulut tarafına bakan yönünü ve Meltdown & Spectre olayları sonrası gelişmelerden bahsetti. Otaner, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Ülkemizde en sık kullanılan Gmail, Hotmail vb. tüm hesaplar bulut sistemidir. Bulut sistemlerinin bulunduğu durum başlarda hepimizin bildiği Recep Amca’nın bakkalı idi, ama günümüzde güvenli, otoparkı her şeyi kendi içinde bulunduran süpermarketlere döndüler. Data Center’lar bir tık öteye daha giderek kendi data center’ımızı kuralım, kendi personelimizi eğitelim dediler ve AVM’ler kuruldu. Bulut güvenliği de buna benziyor, bulut sistemlerine kendi güvenlik yükümlülüklerimizi satamıyoruz. Birçok şeyleri oradan temin edebiliyoruz ama güvenlik hiçbir şekilde dışarı gönderemeyeceğimiz bir konu.

‘Türkiye’de neden bulut?’ sorusuna gelirsek. Data Center yöneten şirketlerin son 2 yıldır yurt dışına göç ettiğini görüyoruz. Beyin göçünün yaşandığı bir dönemdeyiz. Data Center’larda çalışacak elemanlarda çok büyük azalma var. Bulutda yurt dışına geçiş ticari olarak çok mantıklı bir hal aldı.” dedi.

VİDEO: 026
BAŞLIK: Bulut Bilgi Güvenliği ve Meltdown & Spectre
KONUŞMACI: Kayra Otaner – Siber Güvenlik Araştırmacısı
ETKİNLİK: 2.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 15 Mart 2018, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara