e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Ulak Haberleşme, 5G’nin Başlangıcında, Büyük Veriye Odaklanacak


Ulak Haberleşme, 5G’nin Başlangıcında, Büyük Veriye Odaklanacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

Ulak Kablosuz İletişim Çözümleri Direktörü Alper Sınav, 5G ile Değişen Teknolojiler ve Mevcut Zafiyetlere Karşı Geliştirilen Çözümler hakkında konuşuyor. Sınav: “Biz özellikle 5G’nin başlangıcında, büyük veri üzerine çalışacağız. Yani gelişmiş geniş bant imkanlarını kullanacağız. Bunun arkasından da milisaniye seviyesindeki gecikmelerle beraber, birçok teknolojiyi getirmeye çalışacağız. Bunların hepsi en temelinde bize teknolojik sorumluluklar getirdiği gibi, çok farklı olarak da yeni güvenlik yaklaşımları getirecek. Çünkü bu kadar veriyi korumak, bu kadar hızlı koruma alt yapısı hazırlamak ve milyonlarca cihazı eş zamanlı olarak korumak gerçekten büyük bir meydan okuma. Bu meydan okumayı da sadece başkalşüarından aldığımız teknolojilerle değil, yerli ve milli olarak yapabileceğiz.”

VİDEO: 184
BAŞLIK: Ulak Haberleşma 5G’nin Başlangıcında Büyük Veriye Odaklanacak
KONUŞMACI: Alper Sınav – Ulak Kablosuz İletişim Çözümleri Direktörü
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara