e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Sinyal Bozulması, Uydu Şifreleme Yöntemlerindeki Ortak Olan Sorunlardan Biri


Sinyal Bozulması, Uydu Şifreleme Yöntemlerindeki Ortak Olan Sorunlardan Biri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

HAVELSAN Siber Güvenlik Hizmetleri Grup Lideri Dr. Mert Özarar, İletişim Uydularında Kullanılan Şifreleme Teknolojileri hakkında konuşuyor. Dr. Özarar: “Teknolojik hususlara rağmen bir iletişimi güvence altına almak için kullanılan özel şifreleme mekanizması, sadece 3 bağlantı türünden (downlink, uplink ve uydular arası) hangisinin kullanıldığına değil, aynı zamanda iletilen mesajın niteliğine ve amacına da bağlıdır. Tüm uydu şifreleme türlerinde ortak olan sorunlardan biri, hiç şüphesiz, sinyal bozulması ile ilgilidir. Uydu sinyalleri, tipik olarak, nispeten düşük güçlü iletimler kullanılarak uzun mesafeler üzerinden gönderilir ve karasal, hava, güneş ve kozmik radyasyon ve diğer birçok elektromanyetik gürültü gibi parazit oluşturabilecek formlar, sık sık bu konu ile ilgili bize zararlar vermektedir.”

VİDEO: 185
BAŞLIK: Sinyal Bozulması, Uydu Şifreleme Yöntemlerindeki Ortak Olan Sorunlardan Biri
KONUŞMACI: Dr. Mert Özarar- HAVELSAN Siber Güvenlik Hizmetleri Grup Lideri
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara