e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi – Açılış ve Protokol Bölümü


8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi – Açılış ve Protokol Bölümü

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılan 8’inci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl odaklandığı konu ‘’Siber Güvenlikte Kariyer’’ oldu.

Zirvenin açılış konuşmalarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata ve e-Safe Kurucusu ve Başkanı Musa Savaş yaptı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, bugün NATO’nun gündeminde artık hava, kara, deniz kadar siber güvenliğin de olduğunu vurguladı. Karagözoğlu, ‘’Bu yıl ilk kez bir siber savunma toplantısı yapıldı ve artık bu sürekli olacak. Çünkü siber dediğimiz alan dünyada tek başınıza yürüyebileceğiniz bir alan değil. Bir koordinasyon ve farkındalık gerektiriyor. Burada da biz BTK olarak USOM’la birlikte hem bu farkındalığı oluşturmakta hem de tespit ettiğimiz zararlı bağlantıları ve diğer olayları bildirmek olsun, sektörü bu anlamda bilinçlendirmek çok önemli. Bu noktada en önemli eksiğimiz insan kaynağı. Bu insan kaynağının yetiştirilmesi noktasında BTK Akademi’yle birlikte bu alana ciddi katkılar sağlamaktayız.” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata, açılış konuşmasında yer aldı. Ata, ‘’Üniversitelerin dört temel faaliyet alanı vardır. Bunlar, eğitim, araştırma, toplumsal katkı ve uluslararasılaşma. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak siber güvenlik alanında uzun zamandır çok önemli faaliyetlerin çok önemli eğitim araştırma faaliyetlerinin düzenlendiği bir kurum olarak tanınıyor. Siber güvenlik denilince dijital dönüşüm temelinde dijitalleştirilen bütün verilerin uçtan uca haberleşmesi dahil saklanması, korunması ve ağ güvenliği gibi pek çok başlıkta ele alınıyor.’’ ifadelerini kullandı.

e-Safe Kurucusu ve Başkanı Musa Savaş, yaptığı açılış konuşmasında siber güvenliğin bir iki yıl içerisinde alaylı taraftan çıkıp mektepli tarafa yönelmeye başlayacağını vurguladı. Savaş, ‘’Bu da tabii ki birçok alanda olduğu gibi siber güvenlikte de işveren gözünde mekteplileri ilgili meslek dalının eğitimini aldıkları için alaylılara nazaran göreceli olarak öne geçiriyor. Dolayısıyla bu konunun da konuşulması gerekiyor. Bu önemli bir konu ve önümüzdeki yıllarda daha çok gündeme gelecek. Siber güvenlikte kariyer meselesi önümüzdeki yıllarda daha da göz önünde olacak.’’ şeklinde konuştu.

VİDEO: 714
BAŞLIK: 8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi – Açılış ve Protokol Bölümü
ETKİNLİK: 8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 18 Ocak 2024, Perşembe
YER: İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi – İstanbul