e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi – İkinci Panel


8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi – İkinci Panel

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılan 8’inci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl odaklandığı konu ‘’Siber Güvenlikte Kariyer’’ oldu.

Zirvenin İkinci Paneli İTÜ Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha moderatörlüğünde gerçekleştirildi. İkinci panelde İTÜ Elektrik Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Fakültesi Prof. Dr. Berna Örs Yalçın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Bilgisayar Mühendisliği Siber Güvenlik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın, BTK Akademi Koordinatörü Fatih Özkul, KVKK Akademi Koordinatörü Ersin Can ve Siber Koza Genel Müdürü Nurullah Erdem’in katılımıyla gerçekleşti.

Ertuğrul Karaçuha, ülkemizde refahın ve huzurun olmasının güvenlikle, güvenliğin ise nitelikli işgücü ile gerçekleştiğinin altını çizdi. Karaçuha, ‘’Ülkeler rekabet edemezlerse ya yok olmaya ya da sürünmeye mahkum oluyorlar. Dolayısıyla bir ülkenin rekabet gücü ne kadar yüksekse yaşayan insanlar da o kadar refah ve huzur içerisinde oluyorlar. Rekabetin temel unsuru ise nitelikli insan kaynağını yetiştirebilmek.’’ dedi.

Muhammed Ali Aydın, ‘’Siber güvenlik dertli olduğumuz bir konu. Öncelikle siber güvenlikte eğitim durumumuzun mevcut fotoğrafını çekip geleceğe ışık tutmalıyız. Önümüzdeki yıllarda çok çok daha fazla insan kaynağı açısından siber güvenlik elemanına ihtiyacı olacağını yapılan istatistikler açısından da görülüyor. Bunun eğitiöm boyutu ise apayrı bir boyut.’’ ifadelerini kullandı.

Fatih Özkul, ‘’Biz BTK Akademi’yi 2018 yılında kurduk. İlk kurulurken şöyle bir hayalimiz vardı; Türkiye’nin her tarafında okuyan, çalışan arkadaşlarımızı neden dijitalleşmeye ayak uydurarak online eğitimler ile kendini geliştirmesin. 2020’ye kadar online eğitim çok gelişmiş bir alan değildi. Pandemi ile hayatımıza dijitalleşme hızlı bir şekilde hayatımıza girdi.’’ şeklinde konuştu.

Berna Örs Yalçın, ‘’Ben lisanstayken kriptografi diye bir şeyin varlığını bilmiyordum. Benim gibi bir sürü arkadaşta bunu bilmeden mezun olduk. Böyle bir alan yaygın değildi ve problem gibi görünmüyordu. Fakat kriptografi sandığımızda da kapsamlı ve önemli bir alan. Her alanda siber güvenlik çalışmak gerekiyor. Farkındalık bu noktada oldukça önemli.’’ diyerek düşüncelerini aktardı.

Ersin Can, ‘’2000’li yıllardan itibaren internet ve internet teknolojileri hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte kişisel verilerimizi elektronik ortamlarda paylaşmaya başladık. Ardından bu kişisel verilerin ne kadar önemli olduğunu öğrenen kişiler bunları elde ederek çeşitli çıkar ve menfaat elde etmeye başladı. Hukukta da bu anlamda bir boşluk vardı. Bu boşluğu doldurmak adına Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girdi.’’ dedi.

Nurullah Erdem, ‘’Eğitim sadece eğitim kurumlarının ya da üniversitelerin işi olmamalı herkes bu konuda üstüne düşeni yapmalı.’’ diyerek bu noktadaki vurgulanması gereken noktayı paylaştı.

VİDEO: 716
BAŞLIK: 8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi – İkinci Panel
ETKİNLİK: 8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 18 Ocak 2024, Perşembe
YER: İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi – İstanbul