e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Bilgi Güvenliği Topyekûn Düşünülmesi Gereken Bir Konu


Bilgi Güvenliği Topyekûn Düşünülmesi Gereken Bir Konu

15 Mart 2018 tarihinde ikincisi gerçekleştirilen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Türkiye’nin yerelde izlenmesi gereken ‘Siber Güvenlik’ yol haritası masaya yatırıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’nda (BTK) gerçekleştirilen etkinlikte Türkiye’nin yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği siber güvenlik risklerini alanında uzman 18 konuşmacı ile tartışıldı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Taha Yücel açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

RTÜK Üyesi Taha Yücel, bilgi güvenliğinin topyekûn düşünülmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayarak, “İstediğiniz kadar cihazlarınızı kontrol altında tutun ciddi bir açıkla karşı karşıya olabilirsiniz, ne kadar önlem alırsanız alın size hediye edilen bir hafıza kartından ve size gelen e-postadan güvenliğiniz tehdit altına girebilir. Elimizden geldiği kadar önlem almamız ve eğitimlerimizi buna göre planlamamız gerekir” dedi.

İnternet trafiğinin yaklaşık yüzde 80’inin video içeriğinden oluştuğunu hatırlatan Yücel, bu içeriklerin hangisinin internet televizyonu, hangisi kişisel iletişim kapsamında ele alınacağını ayırt etmenin kolay olmadığı söyledi.

“Radyo ve televizyon yayını dediğimiz şey bir noktadan çok noktaya iletilen içerik ile iletişimdir. Ancak zaten internetin temeli bu” ifadelerini kullanan Yücel, “YouTube’dan bir videoyu yayımladığınızda bir noktadan çok noktaya iletişim oluyor. Öyleyse YouTube da bu kapsamda olmalı ancak bir kurul üyesi YouTube’un bu kapsamda olmadığını söyledi. Zararlı görüntüler YouTube üzerinden de yayımlanıyor. O zaman insanlar ‘Yasal düzenleme var ancak devlet gerekli denetimi yapmıyor’ diyecek. Bu noktada attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi diye ciddi endişem var” dedi ve internet üzerindeki yayınlara dair ayrımın zor olması nedeniyle internetin topyekûn ele alınması gerektiği önerisinde bulundu.

VİDEO: 017
BAŞLIK: Bilgi Güvenliği Topyekûn Düşünülmesi Gereken Bir Konu
KONUŞMACI: Taha Yücel – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi
ETKİNLİK: 2.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 15 Mart 2018, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara