e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Dijital malvarlığı/miras nedir?


Dijital malvarlığı/miras nedir?

Artık dijital malvarlığı ve dijital mirasın çok önemli olduğunu belirten Türkiye Bilişim Derneği 2’nci Başkanı Ali Yazıcı, “Dijital malvarlığı; verinin depolandığı her türlü bilgisayar, USB gibi elektronik ekipman, e-postalar, sosyal medya hesapları, finansal hesaplar, çevrimiçi mağazalar ve iş hesaplarıdır” dedi.

Dijital malvarlığı ve dijital miras ile ilgili çeşitli mahkeme kararları olduğunu söyleyen Yazıcı, bu kararları şöyle anlattı:

“Mesela ABD’de bir ‘Yahoo Kararı’ var. 2004 yılında bir Amerikalı Irak’ta ölüyor. Ailesi Yahoo’dan Yahoo hesabını istiyor. Yahoo’da bizim hizmet sözleşmemizde böyle bir şey yok diyor. Ailede bir yerel mahkemeye başvuruyor. Mahkeme ailenin bu bilgilere erişmesine karar veriyor. Bunun üzerine de Yahoo hizmet sözleşmesinde olmamasına rağmen bütün yazışmaların kaydını veriyor.

Daha sonra Almanya’da da Federal Mahkemenin verdiği bir ‘Facebook Kararı’ var. Bir aile miras olarak Facebook hesaplarını istiyor. Yahoo Amerika kararını örnek göstererek Almanya’da böyle bir karar çıkıyor. Bunun üzerine de Facebook artık ayarlar menüsünde; ‘Ölünce hesaplarınızı paylaşmak istiyor musunuz? İstiyorsanız kiminle?’ diye bir menü ekledi.”

Unutulma hakkı olmasına dijital ortamlardan her şeyin kolay kolay silinemediği dile getiren Yazıcı, “Dolayısıyla bizim dijital dönüşüm ve veri güvenliği başta olmak üzere hukuk sistemimizin bir güncellemeye ihtiyacı var. Eğitim sistemine kadar inen bir dijital hukuk sisteminin oluşturulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

VİDEO: 535
BAŞLIK: Dijital Malvarlığı/Miras Nedir?
KONUŞMACI: Ali Yazıcı – Türkiye Bilişim Derneği 2. Başkanı
ETKİNLİK: 3. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi
TARİH: 12 Kasım 2020, Perşembe
YER: Kişisel Verileri Koruma Kurumu – Ankara