e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Her 11 saniyede bir siber saldırı gerçekleşiyor!


Her 11 saniyede bir siber saldırı gerçekleşiyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Merkez Bina’da yapılan 7’nci e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu yılki teması; “Siber Tehditler ve Hibrit Savaş 2.0” oldu.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, dijital dünya ile bu kadar iç içe olunmasının, ‘siber güvenlik’ konusu giderek daha da önemli hale getirdiğini ifade etti. Sayan, küresel siber suç maliyetlerinin önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık yüzde 15 artacağı tahmin ettiklerini söyledi. Askeri sistemleri kullanılmaz hale getiren siber saldırılardan, kamu kurumlarının sistemlerine yapılan saldırılara kadar pek çok büyük ölçekli saldırı ülkeleri tehdit ettiğine değinen Sayan, bunun bir tezahürü olarak da bu gün birçok ülkede silahlı kuvvetler yapılanması altında siber güvenlik birimlerinin yer aldığını dile getirdi.

Sayan, ‘’Araştırmalara göre; her 11 saniyede bir siber saldırı gerçekleşiyor. Yapay zeka teknolojilerinin olgunlaşması ile birlikte önümüzdeki yıllarda siber saldırıların sayısının ve kapsamının daha da artacağını tahmin ediyoruz. Günümüzdeki siber savaş sadece bilgisayarlar üzerinde değil siber uzaydaki tüm teçhizat ve sistemlere karşı da sürdürülüyor. Bu nedenle büyük resme bakmalı ve olayın sosyal medya hesaplarımızın ele geçirilmesinden çok daha vahim olduğunun farkında olmalıyız.” dedi.

Ömer Fatih Sayan konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Yerli ve milli yazılımlarımızla siber vatanı koruyoruz. Ülkemizdeki kritik kurum ve kuruluşların tehditler ve zafiyetlere karşı uyarılarak ilgililerce gerekli önlemleri almalarını sağlıyoruz. Biz, siber güvenliği ülke güvenliği olarak değerlendiriyoruz. Şüphesiz ki milli güvenlikle ilgili her alanda olduğu gibi ulusal siber güvenliğimizin sağlanmasında da yerli ve milli ürün ve yöntemlerin geliştirilmesi ile kullanılması son derece önem arz ediyor. Siber güvenlik stratejileri, yeni teknolojiler ve çözümler hakkında konuştuğumuz bu Zirvenin de, siber güvenliğimizin daha da güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

VİDEO: 684
BAŞLIK: Her 11 Saniyede Bir Siber Saldırı Gerçekleşiyor!
KONUŞMACI: Ömer Fatih Sayan– Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı
ETKİNLİK: 7. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 26 Nisan 2023, Çarşamba
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara