e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Kendisinden önce şüpheye yer bırakmayan teknoloji: Blokzincir teknolojisi


Kendisinden önce şüpheye yer bırakmayan teknoloji: Blokzincir teknolojisi

6’ncı e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adli Bilişim ve Suç Uzmanı Hamza Aytaç Doğanay, ‘’Kişisel verilerin blokzincir tabanlı şifreleme teknikleri ile korunması’’ konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Hamza Aytaç Doğanay, blokzincir teknolojisinin tanımının ‘kendisinden önce yapılan işlemin doğruluğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlayabilen teknoloji’ olarak yapıldığını dile getirdi. Doğanay, bununla birlikte teknik tabirlere bakıldığında en çok duyulan bir başka tabirin ise Dağıtık Defter Teknolojisi olduğunu belirtti.

Hamza Aytaç Doğanay sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Bu kavramı en çok ticari işlemlerde görüyoruz aslında. Bir defter kaydı aslında. Fakat bununla birlikte daha geniş anlamlarda kullanılması mümkün. Defter teknolojisinin tarihine bakacak olursak 1970’lerdeki ‘hash ağacı’ çalışmasına bağlı olarak 1991’de bir dijital dökümanı nasıl zamanla damgalarız çalışmasında ilk temellerinin atıldığın görüyoruz.’’

VİDEO: 707
BAŞLIK: Kendisinden Önce Şüpheye Yer Bırakmayan Teknoloji: Blokzincir Teknolojisi
KONUŞMACI: Hamza Aytaç Doğanay – Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adli Bilişim ve Suç Uzmanı
ETKİNLİK: 6. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi
TARİH: 3 Mayıs 2023, Çarşamba
YER: Kişisel Verileri Koruma Kurumu – Ankara