e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Kritik Altyapıların Siber Güvenliği için Sosyal Mühendislik de Önemli


Kritik Altyapıların Siber Güvenliği için Sosyal Mühendislik de Önemli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

HAVELSAN Kıdemli Siber Güvenlik Uzmanı Çağdaş Bayraktar, Elektrik Üretim ve Dağıtım Sistemleri SCADA Güvenliği konulu bir sunum yaptı. Kritik altyapıların güvenliğinin sağlanması için sadece bilişim altyapıları hakkında bilgi sahibi olmanın yeterli olmadığını söyleyen Bayraktar, aşağıdaki konuların da önemli olduğunu belirtti:
– Belirli düzeyde otomasyon bilgisi
– Belirli düzeyde elektrik-elektronik bilgisi
– Yüksek düzeyde sosyal mühendislik bilgisi
– Yüksek düzeyde BT sistem bilgisi
– Yüksek düzeyde ağ bilgisi
– Yüksek düzeyde SCADA mimarisi bilgisi

VİDEO: 188
BAŞLIK: Kritik Altyapıların Siber Güvenliği için Sosyal Mühendislik de Önemli
KONUŞMACI: Çağdaş Bayraktar – HAVELSAN Kıdemli Siber Güvenlik Uzmanı
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara