e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber Saldırılar ile Ele Geçirilen Gemiler Karaya Oturtulabilir


Siber Saldırılar ile Ele Geçirilen Gemiler Karaya Oturtulabilir

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

Beyaz Şapkalı Hacker Atalay Keleştemur, Deniz Taşımacılığında Siber Güvenlik ve Koruyucu Önlemler konulu bir sunum yaptı. Keleştemur, siber saldırılar suretiyle gemi personeli fark etmeksizin, gemi yükleme planının değiştirilerek, gemilerin kolaylıkla alabora edilebileceğini ya da küçük dalgalarla bile gemi omurgasının kırılabileceğini söyledi. Keleştemur, gemilerin iletişim sistemlerinin hack’lenmesi halinde ise gemilerin rotasının değiştirilerek, tehlikeli bölgelere yönlendirilebileceğini belirtti. Keleştemur ayrıca, denizcilik sektöründeki karasal operasyonların da siber zafiyetlerinin bulunduğuna değindi ve çok büyük bir uluslararası denizcilik firmasının, yapılan siber saldırılar sebebiyle 200-300 milyon dolar civarında zarara uğratıldığını sözlerine ekledi.

VİDEO: 187
BAŞLIK: Siber Saldırılar ile Ele Geçirilen Gemiler Karaya Oturtulabilir
KONUŞMACI: Atalay Keleştemur – Beyaz Şapkalı Hacker
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara