e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

USB Bellekler ile Nükleer Enerji Santrallerine Saldırı Yapılıyor


USB Bellekler ile Nükleer Enerji Santrallerine Saldırı Yapılıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Kritik Alt Yapılarda Siber Güvenlik konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik ekosistemini oluşturan altı ana paydaş olan; kullanıcılar (alıcılar), üreticiler, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu kurumlarını temsil eden 15 konuşmacı yer aldı. COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl hem fiziksel olarak hem de çevrim içi şekilde gerçekleştirilen zirve, Türkiye’nin tüm sektörler açısından ilk hibrit etkinliği olarak tarihteki yerini aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) binasında gerçekleştirilen etkinliğin fiziksel bölümüne; protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve basın mensupları kabul edildi. İzleyiciler ise etkinliği, e-Safe’in resmi YouTube kanalı üzerinden ve Türksat Kablo-Net üzerinden canlı olarak takip ettiler.

Beyaz Şapkalı Hacker Mustafa Altınkaynak, Nükleer Enerji Sistemlerinde Siber Güvenlik konusunu anlattı. Dünyadaki nükleer enerji santrallerine şu ana kadar yapılan siber saldırıları örneklendiren Altınkaynak, 2003’te Davis Besse santraline ve 2006’da Browns Ferry santraline yapılan saldırılar ile İran’daki Stuxnet olaylarının detaylarını verdi. Stuxnet yazılımının, bir çalışanın USB belleği ile nükleer enerji santralindeki bir bilgisayara girdiğini söyleyen Altınkaynak, zararlı yazılımın daha sonra tesisteki tüm SCADA sistemlerine sızmayı başardığını sözlerine ekledi.

VİDEO: 189
BAŞLIK: USB Bellekler ile Nükleer Enerji Santrallerine Saldırı Yapılıyor
KONUŞMACI: Mustafa Altınkaynak – Beyaz Şapkalı Hacker
ETKİNLİK: 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara