e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Paydaşların Sıfırıncı Gün Zafiyetlerini Birbiri ile Paylaştığı Organik İletişim Ağları Kurulmalı


Paydaşların Sıfırıncı Gün Zafiyetlerini Birbiri ile Paylaştığı Organik İletişim Ağları Kurulmalı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 25 Mart 2021’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 5.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, “Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası 2.0” konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

StrixEye Kurucu Ortağı Ömer Çıtak, konuşmasına siber güvenlik problemini tanımlayarak başladı ve organik siber güvenlik ağını anlatarak devam etti: “Şimdi öncelikle bizim organik siber güvenlik ağını kurmamız gerekiyor. Ağ derken, geçekten bir network’ten bahsetmiyorum. Yani iki tane cihazın birbiri ile konuştuğu bir ağdan bahsetmiyorum. Bir iletişimden bahsediyorum. Bunun içine şirketler dahil olmalı, bireyler dahil olmalı. Kendi güvenliğini ve ülkedeki diğer kurumların güvenliğini önemseyen tüm gerçek ve tüzel kişiler bu ağın içerisinde yer almalı. Ve bu insanlar ya da tüzel kişilikler, tespit ettikleri saldırganları ya da sıfırıncı gün (zero day) adını verdiğimiz zafiyetleri birbiri ile paylaşmalı.”

VİDEO: 261
BAŞLIK: Paydaşların Sıfırıncı Gün Zafiyetlerini Birbiri ile Paylaştığı Organik İletişim Ağları Kurulmalı
KONUŞMACI: Ömer Çıtak – StrixEye Kurucu Ortağı
ETKİNLİK: 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 25 Mart 2021, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara