e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Rahmi Aktepe: Pandemi Dönemi ile Siber Güvenliğin Önemi Bir Kez Daha Arttı


Rahmi Aktepe: Pandemi Dönemi ile Siber Güvenliğin Önemi Bir Kez Daha Arttı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de Ankara’da gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin organizasyon hakkındaki düşüncelerini dinledik.

Aktepe, etkinlik hakkında şunları söyledi: “Yaşamakta olduğumuz bu pandemi dönemi aslında, bizim kendi normallerimizi tabii ki zorluyor. Bu pandemi döneminde, bu hibrit uygulamanın yapılmış olması, aslında bizim uzun süredir bir araya gelmeyen arkadaşlarımız bir araya getirmesi, dolayısıyla da siber güvenlik konusunda tartışma imkânı vermesi açısından gerçekten çok önemli. Bunun ilk olması ve bundan sonra diğer sivil toplum örgütlerinin, hatta devlet kurumlarının bu şekilde hibrit uygulamalar yapmasının önünü açmış oldu, aslında bence gayet başarılı bir şekilde sürmekte, ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde bu hibrit uygulamalar yaygınlaşacak.”

Aktepe siber güvenlik konusunun önemini şu şekilde özetledi: “Aslında bu pandemi dönemi ile beraber, siber güvenliğin önemi bir kez daha arttı. Şu anlamda: Bizim varsaydığımız hızdan daha hızlı bir şekilde dönüşüm sağladık, hem ekonomide hem vatandaş alanında. Dolayısıyla bu gelişmeler sürecinde de siber güvenlik çok önemli hale geldi. Tabii ki siber güvenlik deyince iki temel şeyde konuşmamız lazım; bir bunun organizasyonu, bir de bunun yazılım tarafı açısında bakmamız lazım. Türkiye’de bunun açısından baktığımızda, iki alanda da çok başarılı olmadığımızı görüyoruz.”

VİDEO: 160
BAŞLIK: Rahmi Aktepe: Pandemi Dönemi ile Siber Güvenliğin Önemi Bir Kez Daha Arttı
RÖPORTAJ: Rahmi Aktepe – Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı
ETKİNLİK: 4. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 24 Eylül 2020, Perşembe
YER: BTK Ankara