e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber Güvenlik Alanında Uluslararası İş Birliklerinin Önemi


Siber Güvenlik Alanında Uluslararası İş Birliklerinin Önemi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 25 Mart 2021’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 5.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, “Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası 2.0” konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

siberbulten.com’da Araştırmacı olan Minhaç Çelik, Uluslararası İşbirliğinin Geliştirilmesi hakkında bir sunum yaptı ve şunları söyledi: “Siber güvenlik alanında uluslararası iş birliği dediğimiz zaman, aklımıza ilk siber suçlar alanındaki iş birliği geliyor fakat iş birliği kurarken, hangi aktörler hangileri ile iş birliği tesis etmeli sorusuna cevap vermek için öncelikle siber alandaki aktörlere bir bakmamız lazım. Siber alanda diğer muharebe alanlarındaki gibi, devletler, en güçlü aktör olarak karşımıza çıkıyor fakat burada dikkat edilmesi gereken bir şey var: Devletler, kara, deniz, hava ve uzaydaki gibi tek aktör değil. Siber alanda farklı aktörleri de görüyoruz.”

Çelik, bu aktörleri, siber suç grupları, hacktivist gruplar, uluslararası kurumlar, teknoloji şirketleri ve siber güvenlik şirketleri şeklinde sıraladı.

VİDEO: 264
BAŞLIK: Siber Güvenlik Alanında Uluslararası İş Birliklerinin Önemi
KONUŞMACI: Minhaç Çelik – siberbulten.com’da Araştırmacı
ETKİNLİK: 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 25 Mart 2021, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara