e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber Güvenlik Altyapı Dayanıklılığı


Siber Güvenlik Altyapı Dayanıklılığı

14 Mart 2019 tarihinde Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Merkez Yerleşkesi’nde gerçekleşen 3.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’ne, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Genelkurmay MEBS Bşk. Hv. Tuğg. Alper Ketencioğlu, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, TSK Siber Savunma Komutanı Albay Can Sert, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve sektör temsilcileri katıldı.

3.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’de “Siber Güvenlik Altyapı Dayanıklılığı” hakkında bir sunum yapan Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük özetle şunları söyledi: “Güncel konulara değinerek başlamak lazım. Biz bu etkinlik için hazırlanırken Venezuela olayı meydana geldi. Sıcak gündem. Bizim de başımıza gelebilir böyle şeyler. Çünkü baktığımızda altyapılarımız, sistemlerimiz birbiriyle bağlantılı ve teknolojik olarak da internet altyapılarını kullanan bir çok kritik servislerimiz var. Ülke olarak baktığımızda bir siber felaket yaşarsak ne yapacağız? Herkes kendi başının çaresine mi bakacak yoksa topluca mı tepki vereceğiz?

Her gün yeni açıklar yayınlanıyor. Her gün yeni zafiyetler ortaya çıkıyor. Ataklar oluyor. Bu atakları önceden tespit etmek ve buradaki riskleri elimine edebilmemiz gerekiyor. Bu noktada ülke olarak yeterli insan kaynağımız yok. Burada bir teknoloji transferi konusu ya da dışarıda yapılan çalışmalar hakkında aslında Türkiye’de bu teknolojiyi, know-how’ı edinip ülkemizdeki grup şirketlerinde kullanıyoruz.

Şebeke güvenlik taramalarından da söz etmek istiyorum. Şebekenin tüm güvenlik taramalarını yaparak gözden kaçan insan hatası ya da süreçler eksikliklerden kaynaklanan problemlerin güvenlik riski oluşturmasının önüne geçilmesini hedefliyoruz.”

VİDEO: 096
BAŞLIK: Siber Güvenlik, Milli Çıkarlarımız için Kritik Öneme Haizdir
KONUŞMACI: Mahmut Küçük – Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü
ETKİNLİK: 3.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 14 Mart 2019, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara