e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber Güvenlikle İlgili Yasal Düzenlemeler


Siber Güvenlikle İlgili Yasal Düzenlemeler

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 25 Mart 2021’de, Ankara’da, hibrit olarak gerçekleştirilen 5.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, “Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası 2.0” konusu masaya yatırıldı. Etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Avukat Özgür Eralp, Siber Güvenlikle İlgili Yasal Düzenlemeler konulu bir sunum yaptı ve şunları aktardı: “Ben burada özellikle 6 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan, Cumhurbaşkanlığının Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri genelgesi var, ona yoğunlaşmak istedim. Çünkü Türkiye’de, nihayetinde siber güvenlik ile ilgili tam olarak özel bir yasa, kanun anlamında çok detaylandırılmış bir düzenleme yok. O yüzden ben bu genelgenin özellikle eskiden Ulusal Siber Olaylara Müdahale (USOM) ekiplerini düzenleyen ve rehberler şeklinde olan düzenlemenin, genelge ile en çok ete kemiğe bürünmüş olan yasal düzenleme olduğunu düşünüyorum. Genelgenin içerisinde de bunu aslında çok açık bir şekilde ifade ediyor.”

VİDEO: 273
BAŞLIK: Siber Güvenlikle İlgili Yasal Düzenlemeler
KONUŞMACI: Avukat Özgür Eralp
ETKİNLİK: 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 25 Mart 2021, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara