e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Siber güvenlikte kariyer için yapılması gerekenler


Siber güvenlikte kariyer için yapılması gerekenler

E-Safe’in her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği siber güvenlik zirvelerinin 8’incisi, 18 Ocak 2024 Perşembe günü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ne ‘’Siber Güvenlikte Kariyer” ana temasıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğin üçüncü panelinin moderatörlüğünü Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük yaptı. Üçüncü panelde T.C. Hazine Ve Maliye Bakanlığı Bilgi Güvenliği Daire Başkanı Zeynep Nida Özdemir ve Gais Security Genel Müdür Yardımcısı Hasan Mutlu yer aldı.

T.C. Hazine Ve Maliye Bakanlığı Bilgi Güvenliği Daire Başkanı Zeynep Nida Özdemir, siber güvenlikte kariyer yapmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

“Eğer kafanızda kamuda teknoloji geride, ben orada siber güvenlikçi olarak ne yapabilirim gibi bir düşünce varsa atın. Artık Türkiye’de teknolojiyi yönlendiren taraf bankalar ve kamu kuruluşları oluyor. Zaten tehdit aktörlerinin sektörde ilk beşin içinde kamu bulunuyor. Bizim siber güvenlikçiye her alanda her zaman ihtiyacımız olacak” dedi.

Gais Security Genel Müdür Yardımcısı Hasan Mutlu ise, “Kariyer raporlarını incelerken şunu gördüm: Gelecekte özellikle siber güvenlikte profesyonel servisler dediğimiz danışmanlık, tehdit analizi, sızma testi uzmanlığı gibi alanlar en fazla büyüyecek alanlar. Burada dikine gelişim bizler için çok önemli. Daha fazla parayı kazanmanız dikine gelişimle olacak. Dolayısıyla kurumlar yavaş yavaş kendisi güvenliğini yönetmek yerine Türk Telekom’dan yönetilebilir servisler alacak. Dolayısıyla içerde daha az bilgili adam tutmak yerine Türk Telekom’da daha yetişmiş kişinin saatini almayı tercih edeceğim. Bu sektöre gidecekseniz bir şekilde kendinize yatırım yapacaksınız” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük de, “Siber güvenlik alanını bilerek seçiyor olmanız lazım. Sadece popüler diye seçerseniz belli bir süre sonra bu işin motivasyon kaynağı sadece para olarak kalır. O yüzden para kazanmaya odaklı olmak yerine yaptığınız işten haz almaya çalışın. Meslekte başarı bununla gelir” diye konuştu.

VİDEO: 742
BAŞLIK: Siber Güvenlikte Kariyer İçin Yapılması Gerekenler
MODERATÖR: Mahmut Küçük – Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü
ETKİNLİK: 8. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 18 Ocak 2024, Perşembe
YER: İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi – İstanbul