e-Safe Zirveleri

Siber uzay var oldukça, siber güvenlikte var olacaktır. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri olarak, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Sektörlerinin paydaşları olan; üreticiler, satıcılar, kamu, üniversite ve STK’ları bir araya getirerek sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda e-Safe, yerel sorunlara odaklanmış bir Ulusal Güvenlik Etkinlikleri platformudur.

Yapay zeka ile birlikte gelen gizlilik sorunları


Yapay zeka ile birlikte gelen gizlilik sorunları

6’ncı e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Adli Bilişim Uzmanı Av. Pelin Özkaya, ‘’Veri ihlallerinin yapay zeka ile engellenmesinde yöntemler’’ konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Av. Pelin Özkaya, yapay zeka konusunda akıllara gelen sorulara değindi. Özkaya, ‘Yapay zeka insanlığı ele geçirebilir mi?’ ya da ‘Yapay zeka mesleklerimizi elimizden alabilir mi?’ gibi soruların son günlerde sıkça sorulduğunu vurguladı. Teknolojinin ilerlemesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla elektronik cihazın hem birbirine hem de internete bağlandığının altını çizdi. Bunun çok ciddi bir veri akışına sebebiyet verdiğini söyleyen Özkaya, bu noktada gizlilik kapsamındaki sorularımızı arttırdığını belirtti.

Pelin Özkaya konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Biz bu gizlilik sorunlarını nasıl engelleriz diye düşündüğümüzde yapay zekanın burada nasıl bir rolü olacağına dair araştırmalar gerçekleştirildi. Makine öğrenimi, yapay zeka, derin öğrenme gibi teknolojilerle bu veri ihlallerini önleme noktasında çok fazla çalışma yapılıyor. Veri ihlali önleme; hassas bilgilere yetkisiz erişim, kullanım veya ifşasını önlemek için alınan proaktif önlemleri ifade eder. Dijital varlıkları siber tehditlerden korumak için güvenlik duvarları, şifreleme, erişim kontrolleri ve izleme gibi güvenlik kontrollerinin uygulanmasını içerir.’’

VİDEO: 699
BAŞLIK: Yapay Zeka İle Birlikte Gelen Gizlilik Sorunları
KONUŞMACI: Av. Pelin Özkaya – Adli Bilişim Uzmanı
ETKİNLİK: 6. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi
TARİH: 3 Mayıs 2023, Çarşamba
YER: Kişisel Verileri Koruma Kurumu – Ankara